HMI چیست ?

HMI چیست

رابط ماشین انسان، که اغلب با نام اختصاری HMI شناخته می شود، به داشبورد یا صفحه نمایشی اشاره دارد که برای کنترل ماشین آلات استفاده می شود. اپراتورهای خط، مدیران و سرپرستان در صنعت برای تبدیل داده های پیچیده به اطلاعات مفید به HMI ها متکی هستند.

رابط ماشین انسانی یا HMI چیست؟

به عنوان مثال، آنها از HMI برای نظارت بر ماشین آلات استفاده می کنند تا مطمئن شوند که به درستی کار می کنند. نمایشگرهای بصری با درک آسان به اطلاعات تقریباً واقعی در مورد سطوح مخزن، اندازه‌گیری فشار و لرزش، وضعیت موتور و سوپاپ و سایر متغیرها معنا و مفهوم می‌دهند.

اما قابلیت‌های پیشرفته HMI‌های امروزی، مدیران و سرپرستان را قادر می‌سازد تا کارهایی بیش از کنترل فرآیندها انجام دهند. با استفاده از داده‌های تاریخی و روند، فرصت‌های جدید گسترده‌ای را برای بهبود کیفیت محصول و کارآمدتر کردن سیستم‌ها ارائه می‌دهند.

به همه این دلایل، HMI ها نقش کلیدی در اجرای روان و موثر کارخانه ها و عملیات تولیدی دارند.

HMI چیست
HMI چیست

HMI ها در اندازه های مشخص و مختلف به بازار عرضه میشود:

 •  ۲ اینچ TEXT PANEL
 • 7/3  اینچ TEXT PANEL
 • 3/4 اینچ TOUCH PANEL
 •  5 اینچ TOUCH PANEL
 •  7 اینچ TOUCH PANEL
 • 8 اینچ TOUCH PANEL
 •  10 اینچ TOUCH PANEL
 • 12  اینچ TOUCH PANEL
 • 1۵ اینچ TOUCH PANEL
HMI چیست
HMI چیست

این وسیله دارای مشخصات کلی همچون موارد زیر می باشد:

• دارای صفحه تاچ اسکرین در سایز های متفاوتی است.
• شبیه سازی On-line / Off-line.
• توانایی نمایش انیمیشن.
• قابل اتصال به انواع PLC ها.
• ارتباط سریال به وسیله دو پورت به صورت همزمان.
• قابلیت نمایش اطلاعات به صورت نمودار یا منحنی.

HMI چیست
HMI چیست
HMI تعریف شده است

رابط انسان و ماشین (HMI) یک رابط کاربری یا داشبورد است که شخص را به یک ماشین، سیستم یا دستگاه متصل می کند. در حالی که این اصطلاح از نظر فنی می تواند برای هر صفحه نمایشی که به کاربر اجازه تعامل با یک دستگاه را می دهد به کار رود، HMI بیشتر در زمینه یک فرآیند صنعتی استفاده می شود.

HMI ها از جهاتی شبیه به رابط های گرافیکی کاربر (GUI) هستند اما مترادف نیستند. رابط‌های کاربری گرافیکی اغلب در HMI برای قابلیت‌های تجسم استفاده می‌شوند.

در تنظیمات صنعتی، HMI ها را می توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • نمایش بصری داده ها
 • زمان تولید، روندها و برچسب ها را پیگیری کنید
 • بر شاخص های کلیدی عملکرد نظارت کنید
 • مانیتورینگ ورودی و خروجی دستگاه
  و بیشتر
  مشابه نحوه تعامل شما با سیستم تهویه مطبوع خود برای بررسی و کنترل دمای خانه، یک اپراتور کف کارخانه ممکن است از HMI برای بررسی و کنترل دمای یک مخزن آب صنعتی استفاده کند، یا ببیند آیا پمپ خاصی وجود دارد یا خیر. در تاسیسات در حال حاضر در حال اجرا است.

نمونه‌های اصلی HMI شامل صفحه‌نمایش‌های داخلی روی ماشین‌ها، مانیتورهای رایانه و تبلت‌ها است، اما صرف نظر از فرمت آنها یا اصطلاحی که برای اشاره به آنها استفاده می‌کنید، هدف آنها ارائه بینشی در مورد عملکرد و پیشرفت مکانیکی است.
اطلاعات بیشتر درباره این نوشتار مبدأبرای اطلاعات ترجمه بیشتر، نوشتار مبدأ لازم است
ارسال بازخورد
پانل‌های کناری

 

چه کسی از HMI استفاده می کند؟ فناوری HMI تقریباً توسط تمام سازمان های صنعتی و همچنین طیف گسترده ای از شرکت های دیگر برای تعامل با ماشین آلات و بهینه سازی فرآیندهای صنعتی خود استفاده می شود. صنایعی که از HMI استفاده می کنند عبارتند از: انرژی خوردنی و آشامیدنی تولید نفت و گاز قدرت بازیافت حمل و نقل آب و فاضلاب و خیلی بیشتر

HMI چیست
HMI چیست

کاربردهای رایج HMI

HMI ها با کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی (PLC) و حسگرهای ورودی/خروجی برای دریافت و نمایش اطلاعات برای مشاهده کاربران ارتباط برقرار می کنند. صفحه نمایش HMI را می توان برای یک عملکرد واحد، مانند نظارت و ردیابی، یا برای انجام عملیات پیچیده تر، مانند خاموش کردن ماشین آلات یا افزایش سرعت تولید، بسته به نحوه اجرای آنها استفاده کرد.

 

HMI ها برای بهینه سازی یک فرآیند صنعتی با دیجیتالی کردن و متمرکز کردن داده ها برای بیننده استفاده می شوند. با استفاده از HMI، اپراتورها می توانند اطلاعات مهم نمایش داده شده در نمودارها، نمودارها یا داشبوردهای دیجیتال را ببینند، آلارم ها را مشاهده و مدیریت کنند، و با سیستم های SCADA، ERP و MES، همه از طریق یک کنسول ارتباط برقرار کنند.

پیش از این، اپراتورها برای بررسی پیشرفت مکانیکی و ثبت آن روی یک تکه کاغذ یا تخته سفید باید دائماً روی زمین راه بروند. با اجازه دادن به PLCها برای برقراری ارتباط مستقیم اطلاعات در زمان واقعی به یک صفحه نمایش HMI، فناوری HMI نیاز به این روش قدیمی را از بین می برد و در نتیجه بسیاری از مشکلات پرهزینه ناشی از کمبود اطلاعات یا خطای انسانی را کاهش می دهد.

HMI چیست
HMI چیست

تفاوت بین HMI و SCADA چیست؟

کنترل نظارتی و جمع آوری داده (SCADA) و HMI ارتباط نزدیکی با هم دارند و اغلب در یک زمینه به آنها اشاره می شود زیرا هر دو بخشی از یک سیستم کنترل صنعتی بزرگتر هستند، اما هر کدام عملکردها و فرصت های متفاوتی را ارائه می دهند. در حالی که HMI ها بر انتقال بصری اطلاعات برای کمک به کاربر برای نظارت بر فرآیند صنعتی متمرکز هستند، سیستم های SCADA ظرفیت بیشتری برای جمع آوری داده ها و عملیات سیستم کنترل دارند. برخلاف سیستم های اسکادا، HMI ها اطلاعات را جمع آوری و ضبط نمی کنند و به پایگاه های داده متصل نمی شوند. در عوض، HMI ابزار ارتباطی موثری را ارائه می‌کند که به عنوان بخشی از یا د کنار یک سیستم SCADA عمل می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اسکادا به صفحه ما مراجعه کنید، “اسکادا چیست؟”

farasm