کلیدهای هوایی زیمنس یا همان Siemens ACBs مخفف واژه Siemens Air Circuit Breakers، از خانواده کلیدهای اتوماتیک زیمنس بوده و نوعی بریکر یا قطع کننده اتوماتیک فشار ضعیف به شمار می رود ، که در آمپرهای 630 تا 6300 آمپر معمولا در ورودی تابلو برق های فشار ضعیف به کار می روند. از دیگر ویژگی‌های این کلید اتوماتیک هوایی زیمنس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: – دارای قابلیت تجهیز به حفاظت‌های مختلف از جمله حفاظت از بار اضافی، حفاظت از دمای بالا و حفاظت از برق‌رفتگی – قابلیت اتصال به سیستم‌های کنترلی از طریق اتصالات RS485 و Profibus DP – قابلیت سفارشی‌سازی برای انجام عملیات خاص به صورت پیشرفته – دارای استانداردهای مختلفی از جمله CE، UL و CSA – قابل استفاده در محیط‌های صنعتی با شرایط سخت و نامناسب از نظر دما، رطوبت و لرزش

کلید اتوماتیک زیمنس از تجهیزات محافظت الکتریکی می باشد که به صورت عمومی مورد استفاده قرار می گیرد در حالتی که جریان بار از ظرفیت MCB بالاتر می روند. این کلیدها همچنین در هر کاربردی که تنظیمات تریپ قابل تنظیم مورد نیاز باشد که در کلیدهای Plug-in و یا MCB ها در دسترس نیستند. کلید کامپکت زیمنس در 4 مدل 3VA1، 3VA2، 3VA5، 3VA6 توسط شرکت زیمنس ارائه شده است، کلید کامپکت زیمنس 3VA1 و کلید کامپکت زیمنس 3VA2 با پشتیبانی از استاندارد IEC60947 برای اروپا و مطابق استاندار به اصطلاح اروپایی ارائه شده است. کلید کامپکت زیمنس 3VA5 و کلید کامپکت زیمنس 3VA6 با پشتیبانی استاندارد UL489 برای کشورهای آمریکای شمالی و مطابق استاندار به اصطلاح آمریکایی ازائه شده است.

کلید های حرارتی زیمنس محدود کننده جریان هستند و در ابعاد کامپمت (فشرده) تولید می شوند. عملکرد اصلی این کلید ها که حفاظت از موتور ها و سیستم در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار و قطع فاز است بر اساس استاندارد های IEC 60947-2 / DIN VDE 0660-101 طراحی و اجرا شده اند. کلیدهای حرارتی زیمنس نام تجاری 3RV2 زیر مجموعه سری محصولات SIRIUS هستند. این کلید ها در قالب استاندارد های IEC 60947-1، EN 60947-1،IEC 60947-2، EN 60947-2 و UL 508 طراحی و به بازار عرضه شده اند و در دمای محیطی زیر 60 درجه کار می کنند. به دلیل قابلیت جریان قابل نتظیم توانایی محافظت از اکترومورتور ها و بار های سه فاز مطابق هر استانداردی را دارند.
در برق صنعتی برای محافظت از سیستم های الکترونیکی نظیر موتور ها ، ژنراتور ها و ترانس های قدرت از رله کنترل بار زیمنس (فاز) استفاده می کنند. عملکرد این دستگاه ها به طوری است که،در هنگام بروز هر گونه مشکلی در مدار مثل نوسان در ولتاژ،کنترل فاز جریان عبوری از مدار را قطع می کند تا سیستم های الکترونیکی اسیب جدی نبیند.
سافت استارتر زیمنس از خانواده تجهیزات SIRUS جایگزین مناسب جهت راه اندازی مستقیم یا ستاره مثلث الکتروموتورهای سه فاز می باشد بطوركلي سافت استارترهای زیمنس به دو نوع بيسيك و مجهز تقسيم مي شوند. 1. در مدلهايبيسيك يك كنتاكتور باي پاس با سافت استارتر پارالل مي شود كه پس از راهاندازي موتور كنتاكور مذكور عملاً سافت استارتر را باي پس كرده و از مدارخارج مي كند. 2. اما در مدلهاي مجهز كنتاكتور باي پس خارجي مورد نياز نيست. بطور مثال در سافت استارترهايAucom مدل Csxi كنتاكتور باي پس وجود دارد ولي مدلهاي IMS2 همواره در مسير مي مانند البته قابليّت گذاردن كنتاكتور باي پس را با حفاظت كامل موتور دارند.
بیمتال زیمنس وسیله ای است که به عنوان حفاظت کننده موتور در برابر اضافه جریان به کار می رود و از دو نیمه هادی با ضرایب انبساطی متفاوت ساخته می شود. این فلزها با زیاد شدن دما تغییر طول می دهند و قطعه هادی بیمتال به سمت فلز با ضریب انبساطی کمتر خم می شود و جریان را قطع می کند.
درایو زیمنس یک نوع تجهیزات است که از آن در موتورهای الکتریکی استفاده می شود تا نوعی رفتار تعریف شده در وضعیت گردش موتور ایجاد کند و همچنین درایو زیمنس قابلیت تنظیم دور موتور در الکتروموتورها را دارد و می تواند موتور را به صورت کنترل شده خاموش یا روشن کند.
 
  •